Gülay Ertekin hakkında

ben

Pomak bir ailenin kızı olarak 1974 yılında Yunanistan-Türkiye arasındaki gerilimi doruğa tırmandıran Kıbrıs harekâtından birkaç ay sonra Yunanistan’ın İskeçe (Xanthi) kentinde doğdu.

Bir yandan gittiği azınlık ilkokulunda iki dili, türkçe ve yunancayı, aynı anda okumayı ve yazmayı öğrenirken diğer yandan yaşadığı Yunan mahallesinde kendini kabul ettirme mücadelesi verdi. İlkokul son sınıfta görmede bulanıklık yaşamaya başladı ve bir yıl sonra gözlük taktı. Ortaöğrenimini Yunan okullarında tamamladı. Yunanistan’da eğitmenlik yapacak düzey ve yeterlilikte ingilizce öğrendi. 1993 yılında lisans eğitimi için İstanbul’a geldiğinde çok az türkçe biliyordu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi İng. İktisat bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 1997-2000 yıllarında bankacılık sektöründe çalışırken eşi Süha Ertekin ile tanıştı. İlk kızı Şimal doğduğunda işinden istifa etti ve çocuğunu büyütürken eşinden gevşeme temelli bir hareketli meditasyon sistemi olan tai chi ch’uan eğitimi almaya başladı.

2003 yılında kendi görmesini iyileştirmek amacıyla Leo Angart’ın¹ bir hafta sonu seminerine katıldı. Kısa sürede görmesi önemli derecede iyileşti lakin hâlâ gözlüğe ihtiyaç duyuyordu. 2012 yılında konu üzerindeki araştırmaları kendisinden Bates Metodu eğitmenlik sertifikasını aldığı Thomas R. Quackenbush² ile buluşturdu. ‘Göz egzersizleri’ ile değil, unuttuğu/ terk ettiği doğru ve doğal ‘görme alışkanlıklarını’ yeniden edinerek kalıcı bir iyileşme sağlayacağını anladı. Ayrıca Bates Metodu ile on yıldan fazla süredir uyguladığı tai chi ch’uan arasındaki ortak noktaları keşfetmesi bilginin doğruluğunu pekiştirmeye yardım etti. Sayesinde sağladığı yararın görmedeki netliğin çok ötesinde olan bu bilgiyi yaymak onu çok heyecanlandırıyor.

Verdiği eğitimi temelde Dr. Bates Metodu’na dayandırsa da, çağdaş eğitmenler ve kendisinin de özgün katkılarıyla harmanladı.

Üç kız çocuğu, Şimal, Yasemin ve İris’in annesidir ve İstanbul’da yaşıyor.

 

¹Leo Angart: NLP ve Bates Metodu eğitmeni, dünyada birçok noktada eğitim vermektedir ve ‘Doğal Yöntemlerle Gözlüklere Veda’ başlığıyla Hil Yayınları tarafından türkçeye kazandırılmış kitabı mevcuttur. Çevirinin ön sözü Gülay Ertekin tarafından yazılmıştır.

²Thomas R. Quackenbush: Doğal görme konusunda yazılmış en kapsamlı kitap olan ‘Relearning To See’ nin yazarıdır ve tüm dünyadan onlarca eğitmen yetiştirmiştir.

 

sertifika

Gülay Ertekin Türkiye’de ilk sertifikalı Bates Metodu eğitmenidir.