Neden ”görme egzersizleri” değil?

dg4

Yaygın olarak bilinenin aksine Bates Metodu birtakım ‘görme egzersizleri’ içermemektedir.

 

Göz egzersizlerinin zayıf olan göz kaslarını güçlendirmek için yapıldığı ileri sürülür. Oysa, görme kusurlarına neden olan zayıf değil, gerilmiş göz kaslarıdır. Kasları daha çok çalıştırmak yerine gevşetmek gerekir.

 

Sadece göz ve göz kaslarını değil zihni gevşetmek gerekir. Bebekler ve hayvanlar görebilmek için gözlerinin farkında olmaları gerekmiyor. Görme, %95 olarak zihinsel süreçler sonucunda gerçekleşir. Göz ve göz kasları ise beyinden aldıkları mesajlara yanıt verir. Bulanık görme zihinsel stresin sonucunda olur. Dr. Bates, doğal görmede en önemli etkenin gevşeme olduğunu keşfetmiş.

 

Görme yetisini iyileştirme süreci, günde 20 dakika egzersiz yaparak sınırlandırılamaz. Dr. Bates, ölümüne yakın (1931), doğal ve doğru görme alışkanlıklarının tüm gün boyunca uygunlanmaları gerektiğini vurgulamış. Eğer görme egzersizlerinin ardından günün geri kalan kısmında yanlış görme alışkanlıkları sürdürülüyorsa, gelişme sağlanamayacağı açıktır.

 

Dr. Bates’in 1920 yılında basılan ve en çok bilinen kitabı, (‘Gözlüksüz Mükemmel Görme’, ‘Perfect Eyesight Without Glasses’) bu bilgilerin özetini içermediği için öğretisi görme egzersizleri ile sınırlandırılarak yorumlanmıştır. Yaşamını bu konuya müthiş bir heyecanla adayan, Dr. Bates’in çalışmasının bütününe bakmak gerekir. 1927 yılının Eylül ayında yayımladığı ‘Daha İyi Görme’ dergisinde bu konuyu çok net ele almıştır.

 

Eğitmenim, Thomas R. Quackenbush’un, 1986 yılında bu yazıya rastlaması, Doğal Görme Metodunu anlama ve öğretme tekniğini bir başka boyuta kaydırmıştır.