Gülay Ertekin hakkında

benn

Pomak bir ailenin kızı olarak 1974 yılında Yunanistan-Türkiye arasındaki gerilimi doruğa tırmandıran Kıbrıs harekâtından birkaç ay sonra Yunanistan’ın İskeçe (Xanthi) kentinde doğdu.

Bir yandan ilkokulda iki dili, türkçe ve yunancayı, aynı anda okumayı ve yazmayı öğrenirken diğer yandan yaşadığı Yunan mahallesinde kendini kabul ettirme mücadelesi verdi. İlkokul son sınıfta görmede bulanıklık yaşamaya başladı ve bir yıl sonra gözlük taktı. Ortaöğrenimini Yunan okullarında tamamladı. Yunanistan’da eğitmenlik yapacak düzey ve yeterlilikte ingilizce öğrendi. 1993 yılında lisans eğitimi için İstanbul’a geldiğinde çok az türkçe biliyordu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi İng. İktisat bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 1997-2000 yıllarında bankacılık sektöründe çalışırken eşi Süha Ertekin ile tanıştı. İlk kızı Şimal doğduğunda işinden istifa etti ve çocuğunu büyütürken eşinden gevşeme temelli bir hareketli meditasyon sistemi olan tai chi ch’uan eğitimi almaya başladı.

2003 yılında kendi görmesini iyileştirmek amacıyla Leo Angart’ın bir hafta sonu seminerine katıldı. Kısa sürede görmesi önemli derecede iyileşti lakin hâlâ gözlüğe ihtiyaç duyuyordu. 2012 yılında konu üzerindeki araştırmaları Bates Metodu eğitmenlik sertifikasını aldığı Thomas R. Quackenbush ile buluşturdu. ‘Göz egzersizleri’ ile değil, unuttuğu/ terk ettiği doğru ve doğal ‘görme alışkanlıklarını’ yeniden edinerek kalıcı bir iyileşme sağlayacağını anladı. Ayrıca Bates Metodu ile on yıldan fazla süredir uyguladığı tai chi ch’uan arasındaki ortak noktaları keşfetmesi bilginin doğruluğunu pekiştirmeye yardım etti. Sayesinde sağladığı yararın görmedeki netliğin çok ötesinde olan bu bilgiyi yaymak onu çok heyecanlandırıyor.

Temelde Bates Metodu’na dayandırılsa da, verdiği eğitimi daha çağdaş eğitmenlerinin yanısıra kendisinin de özgün katkılarıyla harmanlandırdı.

Üç kız çocuğu, Şimal, Yasemin ve İris’in annesidir ve İstanbul’da yaşıyor.

 

Leo Angart: NLP ve Bates Metodu eğitmeni, dünyada birçok noktada eğitim vermektedir ve ‘Doğal Yöntemlerle Gözlüklere Veda’ başlığıyla Hil Yayınları tarafından türkçeye kazandırılmış bir kitabı mevcuttur. Kitabın türkçe çevirisindeki önsözünü Gülay Ertekin yazmıştır.

Thomas R. Quackenbush: Doğal görme konusunda yazılmış en kapsamlı kitap olan ‘Relearning To See’ nin yazarıdır ve tüm dünyadan onlarca eğitmen yetiştirmiştir.

sertifika

Gülay Ertekin Türkiye’de ilk sertifikalı Bates Metodu eğitmenidir.

 

 “Gülay Ertekin hakkında” için 3 cevap

 1. mehmet dedi ki:

  umarım kayseriye de gelirsiniz

 2. Güler Yılmaz dedi ki:

  beni görme seminerlerinizle ilgili tarih ve ücret konusunda bilgilendirir misiniz? Katılmak istiyorum

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   15-16 Nisan’da Koza Dönüşüm ve Özgürleşme Merkezi’nde bir çalışma gerçekleştireceğiz. Kayıt için Hande Arabacıoğlu’yu arayın. Teşekkürler.
   0533 713 93 03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Website Protected by Spam Master