Bates Metodu ve Gevşeme

dogalgorme

William Bates’in tüm buluşları gevşeme temellidir.

 

Çocuklar ve hayvanlar görmek için herhangi bir çaba sarf etmezler. Doğal, net görme yetisi kendiliğinden ve bilinçaltında oluşur.

Dr. Bates, birçok insanın, gözleri zorlayıcı olarak değerlendirdiği faaliyetlerin aslında yararlı ve hatta daha üstün gevşeme becerileri elde etmenin fırsatı olduğunu vurgulamış. Küçük baskılı yazılar okumak, az ışıkta okumak ve seyahat ederken okumak bunlar arasında sayılabilir.

 

Bir şeyi duyabilmek, hissedebilmek, tadabilmek ve görebilmek için çaba gerekmez. Optik sinir, retina ve beynimizin görme merkezi bu anlamda tırnağımız kadar pasiftir. Görmek için çaba sarf edildiğinde, görüntü bulanıklaşır. Bu bilinçli müdahale, sürekli yapıldığında, gözün şeklini değiştirecek kadar bozucu etkiye sahiptir.

Normal göz yetisine sahip insanlar, hiçbir zaman görmeye çalışmazlar. Eğer ışık azlığı veya nesnenin uzaklığı gibi parametreler nedeniyle bir noktayı iyi göremiyorlarsa, o zaman gözlerini başka bir noktaya kaydırdıktan sonra tekrar dönüp bakarlar. Bu, hareket prensibine uygun düşen bir davranıştır ve doğallıkla yapılır. Görme yetisi bozulmuş insanların yaptığı, daha ısrarlı bakarak, yani görmenin doğasına müdahale ederek görünmeyen noktayı öne çıkarmayı kalkmaktır.

 

Bir çocuk ‘kara’ tahtaya bakarken yeni bilgiler karşısında çok rahat gerilebiliyor. Zihin gerildiğinde, gözler de gerilir ve görüntü bulanıklaşır

Dr. Bates, 20.yy’ın başında yazdığı makalelerinde sınav gibi, hiçbir zorunluluğun ve baskının yer almadığı Montessori eğitim sistemini övmektedir. Ne yazıktır ki, yaygın olan eğitim sistemi bundan bir hayli uzak. Not, sınav, öğretmen, gelecek korkusu ve kaygısıyla okula giden çocuklarımız ufacık bedenleri tümden gerildiği gibi, gözleri de bu stresten nasibini alır.

 

Bilinenin aksine, göz kasları ‘aşırı’ kullanıldığında gözler bozulmaz. Bir çocuk gece saatler boyu çok sevdiği bir romanı okuyabilir ama ödev yaparken gözleri hemen yorulur.

 

Zihin gerildiğinde, gözler de gerilir. Zihni gevşeten her şey ise, görme sistemimizi de gevşetir. 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Website Protected by Spam Master