Bir Göz Doktorunun ifadesi

Bir Göz Doktorunun ifadesi

‘Daha İyi Görme’ Magazini, Aralık 1925

Bates_and_Assistant

 

‘Yirmi yıldır göz doktorluğu yapıyorum. Bu yirmi yılın ilk 18 yılını, çaresiz hastalarıma gözlük  reçetesi yazarak geçirdim. Son iki yıldır (1923-1925) gözlüklerini olabildiğince hızlı çıkarttırmak için elimden geleni yapıyorum.

 

Yaklaşık 15 yıl önce bir Tıp gazetesinde Dr. Bates’in metodunu anlatan bir makale okumuştum. Görme bozukluklarının kabul ettiğimiz nedenlerine karşı çıkan, ve görme bozukluğundan geri dönülebileceğini iddia eden bu makale beni etkilemişti. En büyük göz hastanelerinden birinde çalışıyordum ve doktorların çoğu Dr. Bates hakkında neredeyse hiç bir şey bilmiyordu. Bilenlerden bazıları ona şarlatan gözüyle bakarken bazıları da onun deli olduğunu düşünüyordu.

 

Yaklaşık üç yıl önce ‘Gözlüksüz Daha İyi Görme‘ adlı kitabının basıldığını öğrendim ve aslında içeriğini merak ettim, ama almaya karar verdiğim halde, konu aklımdan çıktı ve kitabı almadım. Bir yıl sonra eski hastalarımdan biri ofisime geldi. Gözlüklerini takmıyordu ve Dr. Bates ile çalıştığını söyledi. Aynı eğitimi benimle devam ettirip ettiremeyeceğini öğrenmek istiyordu. Metod hakkında hiç bir şey bilmediğimi itiraf etmek zorunda kaldım..

.

Ertesi gün kitabı satın aldım. Eve gidince kitabı okumaya başladım ve bitirmeden elimden bırakmadım. Dr. Bates, kitabında, elde ettiği başarılarını açık bir dille ifade ediyordu. Metodun çalışıp çalışmadığını kendi gözlerimde denemeye karar verdim.

 

Uzak mesafe için +2.25 ve okuma için +4.25 numaralı gözlük kullanıyordum. Onsekiz yıldır gözlük kullanıyordum ve uzak görme yetim normalin üçte birine düşmüştü. İnsanların normalde altmış veya yetmiş yaşında kullandığı gözlükleri kullanıyordum.

 

Gözlükleri takmadığım zaman gazetenin ancak ana başlığını okuyabiliyordum. Gözlükleri kullanırken baş ve göz ağrılarım oluyordu ve durumum o kadar kötüleşmişti ki, zaman zaman gözlerimi yakın mesafede kullanmamı gerektirecek herhangi bir işi yapmakta zorlanıyordum.

 

Gözlüksüz geçirdiğim ilk gün her şey çok bulanıktı, ama yıllardır beni inciten zincirlerden kurtulmuş gibiydim. Gözlerime çarpan rüzgarı hissetmek özellikle çok keyifli geldi ve tüm öğleden sonrayı yeni duruma alışmaya çalışarak geçirdim.

 

İlk hafta Dr. Bates’in önerilerini uygulamakta, özellikle zihinsel imgelerle çalışırken, çok zorlandım. Bunun tek nedeni gözlerimdeki aşırı gerginlikti. Gözlerimi avuç içlerimle sık sık kapattım ve görmem istikrarlı bir şekilde iyileşmeye başladı. Üçüncü haftanın sonunda artık 20/70 satırını değil de 20/15 satırını okuyabiliyordum. Sadece gözlerimi yanlış kullandığımda göz ağrılarım oluyordu.

 

Dr. Bates’e yaptığım ziyaretler çok etkili oldu. Yakın mesafede çalışırken önerdiği birçok metodu kullandım. Ancak yaklaşık üç ayın sonunda en küçük yazıyı okuyabiliyordum. Kitap okuyamadığım bu süre bana çok çok uzun gibi gelmişti. Fakat şu an, iki yıldır gözlüksüz yaşamanın olumlu etkilerini bilerek, bunu başarmak için çok daha uzun bir süre kitap okumadan geçirmeye razı olunabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Benimle aynı yaşta birçok insan çok daha kısa sürede bu sonucu alıyor. Kişinin ancak gözlüklerinden kurtulursa zihinsel becerilerini tam devreye alabileceği duygusu, gün geçtikçe içimde daha da çok kuvvetleniyor.

Şu an gün içinde bir saat, gece ise üç ya da dört saat yorulmadan kitap okuyorum. Geçmişte, yanımdan geçip giden insanların veya hareket ediyor gibi olan nesnelerin görüntüsü rahatsız ettiği için, yürürken bakışımı kaldırıma sabitliyordum. Şimdi ise, bütün bunları fark edip görmek büyük keyif veriyor.

 

İşimde, eskiden üç-dört saat çalıştıktan sonra kendimi çok yorulmuş hissederken artık dokuz saat sonra yorulduğumu hissediyorum. Başka bir deyişle, Dr. Bates’ in metodu beni 48 yaşındaki bir yaşlıdan 50 yaşındaki bir gence dönüştürdü. Hastane stajımı bitirdiğimden beri ilk defa mesleğimi uygulamaktan keyif alıyorum. Öğrencilerimin, talimatlarıma uydukları takdirde durumlarının iyileşeceğinden kesin eminim.

 

Normal görme yetisine kavuşmak için gerekli olan zamanı söylemek, kesinlikle hiçbir durumda olanaklı değildir. İnsanlar nasıl farklı saç renklerine sahip oluyor, farklı miktarlarda yemek yiyorlarsa aynı yaşta ve aynı görme bozukluğuna sahip insanlar da iyileşmek için farklı zamanlara ihtiyaç duyacaklardır. Kimisi hızlı sonuç alırken, kimisi de, aynı noktaya varmak için süreyi belirsiz olarak uzatır. Bu kişiler, bazen dvam edebilmek için sebat göstermeye ve öğretmenlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar.’

E.F. Darling

 

Önemli not: Gözlüklerden tamamen uzaklaşmak şart değildir. Fakat, gözlükler ne kadar az kullanılırsa, gelişim o kadar hızlı olur.   Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Website Protected by Spam Master